Janez Perš, Fakulteta za elektrotehniko UL
V delavnici bomo raziskali, kako lahko ChatGPT preseže vlogo zgolj tekstovnega pomočnika in postane vsestransko orodje, ki učiteljem omogoča večjo osredotočenost na pedagoško delo, hkrati pa zmanjša obseg rutinskih in ponavljajočih se opravil.
Najprej bomo v uvodnih 15 minutah spoznali ChatGPT – enega najnaprednejših “pomočnikov” nove generacije, ki temelji na velikih jezikovnih modelih. Pokazali bomo, kako ga uporabljati za pridobivanje kakovostnih rezultatov z minimalno količino “halucinacij” in opozorili na najpogostejše napake uporabnikov.
V nadaljevanju (10 minut) bomo predstavili različne modele oziroma “osebnosti” ChatGPT, kot so 4o (pisatelj), o1 (logik) in o3 (programer), ter prikazali uporabo funkcionalnosti Deep Research za avtomatizirano iskanje virov in pripravo pregledov strokovne literature.
Osrednji del delavnice bo namenjen praktičnim primerom uporabe ChatGPT pri nalogah, ki jih običajno ne povezujemo s tovrstnimi orodji:
- samodejno branje in analiza zapisanega besedila, miselnih diagramov in učnih zapiskov učencev,
- pretvorba zvočnih posnetkov predavanj v strukturirano pisno gradivo ali predstavitve,
- generiranje skic in diagramov zgolj na podlagi ustnih navodil uporabnika.
Delavnica bo demonstracijska, namenjena spoznavanju zmogljivosti orodja. Udeležencem, ki želijo metode preizkusiti sproti, priporočamo, da si predhodno ustvarijo brezplačne račune na:
- ChatGPT (www.chatgpt.com),
- Overleaf (www.overleaf.com)
- za naprednejše uporabnike – avtomatska transkripcija zvočnih posnetkov : Google Cloud (cloud.google.com)