Lev Matoh, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo
Trajnostna kemija je preoblikujoč pristop, ki si prizadeva za zmanjšanje okoljskega vpliva, optimizacijo rabe virov in izboljšanje varnosti kemijskih procesov z uporabo inovativnih metod in materialov. Presega tradicionalno kemijo z vključevanjem obnovljivih virov, netoksičnih alternativ in strategij za zmanjšanje odpadkov v kemijski proizvodnji. Ta premik je ključen za reševanje globalnih izzivov, kot so onesnaževanje, podnebne spremembe in pomanjkanje surovin.
Ključni napredki trajnostne kemije vključujejo zelene sintezne metode s povišano atomsko ekonomijo in alternativna topila, ki nadomeščajo nevarne kemikalije z okolju prijaznimi možnostmi. Inovacije na področju biokatalize, fotokatalize in elektrokatalize omogočajo bolj učinkovite in selektivne reakcije, kar zmanjšuje porabo energije in škodljive stranske produkte. Razvoj biorazgradljivih polimerov, tehnologij za izrabo CO₂ ter zaprtih reciklažnih sistemov dodatno podpira prehod v krožno gospodarstvo.
V kemijski industriji trajnostne prakse spodbujajo razvoj biološko osnovanih materialov, okolju prijaznih farmacevtskih izdelkov in čistejših energetskih rešitev. Uporaba zajemanja in ponovne uporabe ogljikovega dioksida ter napredki v zeleni proizvodnji vodika in baterijskih tehnologijah nove generacije spreminjajo področje shranjevanja in proizvodnje energije. Pomembno vlogo pri oblikovanju prihodnosti trajnostne kemijske proizvodnje igrajo tudi regulativni okvirji, kot sta Evropski zeleni dogovor (Green Deal) in uredba REACH.
Trajnostna kemija ni zgolj znanstveni napredek, temveč nujna sprememba paradigme, ki preoblikuje industrijo, raziskave in okoljsko politiko. Z združevanjem inovacij in odgovorne kemijske prakse tlakuje pot v trajnostno in odporno globalno gospodarstvo.