dr. Slavko Kocjančič, Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta
V novem učnem načrtu (UN) je v 7. In 8. razredu tematski sklop Energetika in mehatronika. Vezave več stikal oz. tipk v električnem krogu ter vhodnih in izhodnih funkcij računalnika smo vajeni že iz sedanjega UN. Novi UN pa v podsklopu Avtomatizacija in umetna inteligenca vključuje tudi razumevanje pojma “pametnih naprav” vključno z vlogo programirljivega krmilnika, čutilnikov (senzorjev), električnih porabnikov oz. aktuatorjev (recimo motorja), itd. Eden od ciljev tudi preveriti možnost uporabe umetne inteligence (UI) pri načrtovanju modela pametne naprave. Slednje lahko pomaga pri izdelavi modela programirljive naprave z elektromotorjem, kar je tudi eden od standardov.
Opisanih ciljev in standardov ne želimo dosegati bolj ali manj le na teoretični ravni. Programirljivi krmilniki, senzorji (osvetljenost), enosmerni motorji, tipke, lučke, itd., so cenovno dostopni, ustrezna orodja za programiranje in simulacijo delovanja vezij s krmilniki pa so prosto dostopna. Prikazali bomo možen potek načrtovanja in izvedbe izbranih modelov programirljivih naprav, kot je semafor, samodejen vklop/izklop razsvetljave, zapornice za parkirišče, … Začeli bomo z idejo preproste programirljive naprave ter opredelili njene osnovne funkcije. Uporabili bomo enega od poznanih »velikih jezikovnih modelov« (angl. LLM, recimo ChatGPT, Gemini,…), da nam predlaga rešitev temelječo na krmilniku Arduino Nano. Predlagano rešitev bomo najprej preskusili znotraj simulacije SimulIDE, kjer bomo »navidezno« sestavili električno shemo kot tudi program za krmilnik. Ogledali si bomo tudi demonstracijo »dejanske« izvedbe modela naprave.
Opisana uporaba UI nas razbremeni zahtevnega izdelovanja programa. Učenci bodo sposobni razumeti vlogo ključnih vrstic v programu, ki ga sestavi izbrano orodje UI.