Sebastjan Zamuda, Gimnazija Bežigrad
Z astronomijo sem se na Gimnaziji Bežigrad začel ukvarjati pred več kot 20 leti. Sprva so bile dejavnosti omejene na astronomski krožek, sodelovanje na naravoslovnem taboru in projektne dneve. Ob letu astronomije (2009) so pri DMFA prvič pripravili tekmovanje v znanju astronomije, ki je dalo pomemben okvir za delovanje krožkov na šolah. Učence in dijake je tekmovanje spodbudilo, da so se začeli bolj množično ukvarjati z astronomijo.
Od leta 2017 na šoli organiziramo astronomski in naravoslovni tabor, na katerem dijaki vsako leto ob koncu junija nadgradijo svoje znanje ob prijetnem druženju. Priprave na tekmovanje in udeležba na taboru sta za mnoge dijake podlaga za vrhunske dosežke na državnem tekmovanju iz astronomije in na olimpijadi iz astronomije in astrofizike. Poleg tekmovanj se dijaki ukvarjajo z mnogimi drugimi aktivnosti, kot so nočna opazovanja, astrofotografija in sodelovanje na aktivnostih izven šole. Mnoge od teh dejavnosti imajo pomemben pozitiven vpliv na razvoj mladostnikov.
Najvišjo stopnjo prenosa znanja predstavljajo aktivnosti, pri katerih se dijaki učijo od svojih vrstnikov (dijakov in nekdanjih dijakov). V predavanju bom predstavil različne vidike naštetih dejavnosti in nekaj izzivov, s katerimi se srečujemo.