dr. Aleš Mohorič, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za matematiko in fiziko
Razvijanje strokovnega jezika ter njegova integracija v prenovljene učne načrte sta pomembna pri naravoslovnih predmetih. Učenje naravoslovnih vsebin vključuje tudi usvajanje strokovne terminologije in ustreznega izražanja.
Razvijanje strokovnega jezika je ključnega pomena za naravoslovno pismenost, saj omogoča uporabo znanja za opis in razlago pojavov z ustrezno terminologijo. Strokovni jezik vključuje strokovni, praktično-strokovni, znanstveni in poljudnoznanstveni jezik ter se razlikuje od splošnega jezika.
Razumevanje strokovnih jezikov povečuje sporazumevalne zmožnosti v poklicu in življenju. Pomembno je, da je strokovni jezik natančen, a vseeno blizu pogovornemu jeziku, da se stroke med seboj usklajujejo in je nepotrebnega množenja izrazov čim manj. Tudi skrb za slovenščino v strokovnem izražanju je ključna.
Raziskave kažejo, da je učni uspeh bolj odvisen od sporazumevalnih zmožnosti kot kognitivnih sposobnosti. Zaradi pomena razvijanja strokovnega jezika je nujno sodelovanje naravoslovnih, jezikovnih in drugih predmetov v vsebinsko in jezikovno integriranem učenju.