Mateja Jandl, dr. med., Nacionalni inštitu za javno zdravje
Nove psihoaktivne snovi (NPS) so kemične snovi ali spojine, ki jih uporabljajo uporabniki drog zaradi njihovih psihoaktivnih lastnosti, vendar se ne nadzorujejo v skladu s konvencijami Združenih narodov o nadzoru nad prepovedanimi drogami. NPS se pojavljajo hitro, so številčne in kemijsko raznolike, vendar ni veliko informacij o njihovih učinkih in škodi, ki jo povzročajo. NPS se prodajajo na spletu, na socialnih omrežjih in tudi pri uličnih preprodajalcih ter se tržijo kot dovoljeni nadomestki prepovedanih drog. Pogosto se dodajajo drugim prepovedanim drogam ali pa se lažno prodajajo kot prepovedane droge ali kot zdravila, kar pomeni, da se tisti, ki jih uporabljajo, pogosto ne zavedajo, kaj uživajo.
NPS uporabljajo različne skupine uporabnikov, vključno z rekreativnimi uporabniki drog. Ker so nekatere NPS razmeroma poceni in imajo zelo močan učinek, jih vse bolj uporabljajo tudi marginalizirane skupine, na primer brezdomci, zaporniki in visokotvegani uporabniki drog.
Po podatkih zadnje Nacionalne raziskave o uporabi tobaka, alkohola in drugih drog je nove psihoaktivne snovi že kdaj v življenju uporabilo 0,6 % prebivalcev Slovenije v starosti 15–74 let, v zadnjih 12 mesecih je to drogo uporabilo 0,2 % prebivalcev, v zadnjih 30 dneh pa 0,1 %. Povprečna starost ob prvi uporabi NPS je bila 25 let. Pri zastrupitvah odraslih s prepovedanimi drogami v UKC Ljubljana v letu 2023 je viden porast števila zastrupitev z novimi psihoaktivnimi snovi glede na leto 2022. V anketi o NPS med študenti slovenskih univerz in visokošolskih zavodov od marca do junija 2024 o uporabi novih psihoaktivnih snovi, je 6,3 % študentov poročalo, da so kdaj v življenju uporabljali NPS.