Nazaj na vrhnjo stran: Program 2025: prvi dan

Uporaba šolske geološke zbirke v učilnici in naravi

Tristan Rome, Naravoslovnotehniška fakulteta oddelek za geologijo Univerze v Ljubljani, Rok Brajkovič, Geološki zavod Slovenije in Petra Žvab Rožič, Slovensko geološko društvo

Izvedba: na prostem

Sodobni trendi poučevanja stremijo k aktivnemu vključevanju učencev v učni proces, pri čemer so interaktivna učila in učni pripomočki zelo dobrodošli. Geološke zbirke ponujajo širok nabor učnega gradiva s katerim lahko osmislimo izvedbo učnih ur z naravoslovnimi vsebinami. Na delavnici bo predstavljenih nekaj možnosti uporabe šolske geološke zbirke z izzivi povezanimi v geolov.

Geološke zbirke običajno vsebujejo različne vrste kamnin, minerale in fosile. Ti materiali nam nudijo številne možnosti vključevanja v učni proces, kot so razumevanje lastnosti materialov, njihove uporabe, na njih izvajamo eksperimente, služijo za razumevanje procesov njihovega nastanka idr. Z uporabo geoloških zbirk lahko v učnem procesu pokrijemo številne učne cilje in naravoslovne vsebine, vključene v različne predmete formalnega izobraževanja.

In kako geološko zbirko uporabiti v učilnici in naravi? V učilnici se posamezne vzorce iz zbirke vključuje za razumevanje osnovnih naravoslovnih zakonitosti (npr. lastnosti snovi) in tudi procesov, ki so pomembni za razumevanje narave okoli nas (npr. oblikovanost površja). Poleg tega je večina predmetov v učilnici narejenih iz materiala, katerega izvor so minerali in kamnine. S tem zavedanjem zbirke povežemo s pojmom surovin in tako osmislimo njihov pomen za obstoj in razvoj družbe. V naravi z izbranimi primerki geološke zbirke podkrepimo razlago ob izdankih ali drugih naravnih pojavih. V sam učni proces lahko vključimo igrifikacijo (npr. geolov) in s tem ustvarimo še bolj spodbudno učno okolje.

Geološke zbirke, ki jih že najdemo v številnih šolah, tako predstavljajo neomejene možnosti uporabe v učnem procesu, tako v učilnici kot tudi v naravi, in prispevajo k boljšemu razumevanju naravoslovnih (geoloških) vsebin.