doc. dr. Jernej Tekavec, prof. dr. Krištof Oštir, asist. Ana Potočnik Buhvald in asist. Matija Gerčer, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
Trajnostni razvoj zahteva natančne in bogate prostorsko podatke, ki podpirajo odločanje na globalni, nacionalni in lokalni ravni. Vesoljske tehnologije, predvsem opazovanje Zemlje, recimo prek programa Copernicus in satelitska navigacija (Galileo, EGNOS), omogočajo spremljanje okoljskih sprememb, trajnostno upravljanje virov in prostorsko načrtovanje.
GeoLab@ULFGG je inovativen učni prostor, ki združuje interaktivno mizo, 3D in 2D zaslone, VR očala in obogateno resničnost (AR) za raziskovanje trajnostnih izzivov s prostorskimi podatki. Omogoča vizualizacijo okoljskih sprememb v Sloveniji, ki so povezani z različnimi cilji trajnostnega razvoja (SGC), kot so na primer:
Spremljanje podnebnih sprememb (SDG 13, SDG 15) – sledenje spremembam vegetacije, vplivom suše in urbanizacije.
Vodno gospodarstvo (SDG 6, SDG 14) – analiza širitve Velenjskega jezera in kakovosti vode.
Kmetijstvo in raba tal (SDG 2, SDG 12) – vpliv suše in namakanja v Pomurju.
Infrastruktura in okolje (SDG 9, SDG 11) – učinki gradnje 2. tira in vplivi na okolje.
Biodiverziteta (SDG 15) – vpliv vode in košenje na habitat kosca v Cerkniškem jezeru.
GeoLab omogoča interaktivno raziskovanje prostora za vse generacije, uporabo satelitskih podatkov in digitalnih orodij za strokovnjake in javnost za trajnostne rešitve. Vesolje ni več samo za znanstvenike – z GeoLabom lahko vsak postane raziskovalec prihodnosti!